Amstaffy Niczyje

W nowym domu

Nowy dom, wyczekany, wytęskniony. Dom, w którym w końcu pies ma swój bezpieczny kąt, swoje stado i co najważniejsze, swojego przewodnika. To wielkie wydarzenie zarówno dla psa jak i dla Ciebie. Warto być na ten dzień dobrze przygotowanym. Pierwsze chwile są bardzo ważne w budowaniu relacji z psem. Miej świadomość, że ta nowa sytuacja na początku będzie dla psa stresująca, zatem postępuj spokojnie i pozwól psu na oswojenie się z nowym otoczeniem. Pies w pierwszej chwili może być zdezorientowany. Może załatwić się w domu, pogryźć coś lub schować się w kącie, najczęściej jednak psiak zapoznaje się z nowym miejscem biegając i wąchając wszystko dookoła, a następnie odsypiając stres, który towarzyszy zmianie miejsca otoczenia.


Ważne jest aby:

umożliwić psu poznanie nowej przestrzeni, cierpliwie poczekać aż obwącha każdy kąt i podejdzie do członków rodziny,

pozwolić psu odpocząć w wybranym przez siebie miejscu; kiedy poczuje się bezpieczniej sam do Ciebie podejdzie,

zachowywać się naturalnie; psy doskonale wyczuwają stany emocjonalne ludzi, jeśli jest to szczeniak, nie pozostawiać go samego bez opieki.


Pierwsze dni będą dla Was wyzwaniem, ponieważ obie strony muszą się odnaleźć w nowej sytuacji. To Ty jesteś przewodnikiem i to Ty musisz pokazać swojemu podopiecznego, co jest dobre, a co złe. Bardzo ważne w Waszym wspólnym życiu jest tworzenie rytuałów, to daje psu poczucie bezpieczeństwa, a przy okazji reguluje domowe czynności. Pies poznaje nowe otoczenie i Wasze przyzwyczajenia. Miej świadomość, że pies może nie być nauczony podstawowych zasad życia z człowiekiem i to na Tobie teraz spoczywa ciężar socjalizacji z otoczeniem Twojego nowego przyjaciela. Może w pierwszej chwili wydaje się to być trudnym wyzwaniem, jednak kiedy zauważysz efekty, Twoja radość będzie ogromna.